TOK-MET Zawiercie - Obróbka skrawaniem - toczenie, wiercenie, frezowanie, spawanie

PL EN

TOK-MET

ZAWIERCIE

KOMPLEKSOWA OBRÓBKA METALI

Czy wiesz, że...

Strona główna » Czy wiesz, że...

wielkość tekstu:A | A | A

Skąd wzięła się tokarka? Za wynalazcę tokarki uważa się I. A. Nartowa, który prototyp pierwszego automatu tokarskiego do kopiowania skonstruował w roku 1712, jednak pierwszy automat tokarski w pełni wynaleziony został dopiero w 1870 roku przez C. Spencera. Na początku maszyna była niewielka i bardzo prosta, w niczym nie przypominała dzisiejszych zaawansowanych technologicznie urządzeń. Stosowano je w zakładach zegarmistrzowskich czy do obróbki drewna. Poprzedniczką zaawansowanej tokarki CNC była tokarka typu NC, która mogła wykonywać tylko jedną, zaprogramowaną wcześniej sekwencję ruchów. Tego typu urządzenia powstały około roku 1940, a pierwsze obrabiarki typu CNC, które wywołały niemałą rewolucję przemysłu wytwórczego, datuje się na rok 1972. Dzięki dostępności komponentów mechanicznych oraz spadkowi cen sprzętu komputerowego maszyny CNC przeżywają obecnie swój rozkwit.

Inne ciekawostki:
  • Przy pionowych centrach obróbczych jest główne wrzeciono umieszczone pionowo, przy poziomych centrach obróbczych jest główne wrzeciono umieszczone poziomo. Obie konstrukcje mają swoje zalety i wady. Decyzja za lub przeciw użyciu pionowego centrum obróbczego zależy od wielu czynników, n.p. od kształtu i rozmiarze obrabianego przedmiotu, odprowadzania wiórów, chłodziwa itd. Względu na sprawność, wszechstronność i możliwości automatyzacji, nie ma znacznych wyróżnień między poziomych i pionowych centrów obróbczych.
  • Machining. The basic technique of manufacturing machine parts, devices, utility items, etc., consisting in giving the workpiece the desired shape, dimensions and properties of the surface layer by removing it with a cutting tool, which by pressing on the cutting layer causes it to shear and transform it into a chip.
  • Tokarki w znacznie mniejszej i bardziej precyzyjnej formie wykorzystywane są w przemyśle zegarmistrzowskim.
  • Najstarsze tokarki stosowane były w Egipcie już w epoce brązu. Pierwszą taką historycznie udokumentowaną tokarką, była maszyna prawdopodobnie używana w Mykenach już 1200 lat p.n.e.

Adres

TOK-MET
42-400 Zawiercie
ul.Sienkiewicza 38

KONTAKT

Dział obsługi klienta
Robert Szwed +48 500 235 933

Dział produkcji i realizacji zamówień
Arkadiusz Bautsch +48 519 490 603

Dział ds. marketingu i sprzedaży
Grzegorz Nowakowski +48 504 778 524

tokmet-zawiercie@o2.pl

KONTAKT

CZY

WIESZ, ŻE...

CIEKAWOSTKI

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?
wypełnij formularz zapytaniowy

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy